PPsh-41

Kuidas valmistada II ms vene püstolkuulipilduja maketti?

 

   Makett erineb päris relvast suhteliselt palju, kuna detaili rohkust on vähendatud ning lihtsustatud. Sellel maketil liikuvad osad puuduvad aga võimalik on ka edasi arendusi teha. Materjalidena leiab laialdast kasutust puit ja plastik ning pisut metalli. Puit osad on omavahel liimitud puiduliimiga B3 (pva). Plastikust jupide juures on kasutatud Loctite Super Attack kiirliimi. Ppsh-41 relva makett koosneb kolmest põhiosast: relvaraud, kaba ja salv. Lisaks põhiosadele on maketil veel mõningaid väiksemaid juppe ja vidinaid, milleta relv oma täiust ei saavutaks. Kõik vajalikud šabloonid leiab siit!

   1. Relvaraua valmistamisel soovitan kasutada pisut kõvemat puud, näiteks kask. Tooriku materjal peaks olema vähemalt mõõtmetega 483×66×36mm (väikse varuga). Seejärel tuleb šablooni abil kase klotsile joonistada relvaraua kuju. Väljalõikamiseks võib kasutada tavalist tikksaage. Lõikamisel jälgida tähelepanelikult joont, hea on kui 0,5 kuni 1 mm varu jääb. Kohe mõõtu saagides võib tükke välja visata või sae tera nurga all lõigata. Hiljem parandusi teha sel juhul ei saaks. Peale väljalõikamist tuleb töödelda lõigatud pind šablooniga märgitud jooneni. Kasutada teravat nuga ja pikkadel sirgetel höövlit. Kui kuju on mõõtu lõigatud, siis tuleb paksus hööveldada 35mm peale.

   2. Järgnevalt tuleb relva rauale sisse õõnestada jahutusaukude kohad. Kokku on 15 süvendit. Selleks puurida 20mm puuriga 6mm sügavused kõrvuti paaris augud. Ülejäänud osa tuleb peitliga välja raiuda ning süvendi põhi siledaks teha. Toru otsas on lisaks 3 läbivat ava. Üks läheb küljelt läbi ning teine ühendab pealt, moodustades kokku 3. Otsa tuleb puurida esmalt 10mm ja seejärel 8 mm puuriga auk, et imiteerida vintraua suuet.

   3. Kui see on tehtud, siis tuleb toru kandid ümaraks lõigata. Pikad sirged saab höövliga, kitsamad tuleb noaga vesta. Toru otsa ümardamiseks kasutada puidu viili, rasplit. Viimistleda liiva paberiga.

   4. Järgmisena on vaja peitliga teha mõned millimeetrid sügavad kandilised süvised, mis kujutavad vinnastushoova käiku ja padruni väljaheite ava. Vinnastushoob on lihtsustatud ja seepärast lihtsalt ümarpulk kogupikkusega 40mm, millest väljaulatuv osa peab olema 25mm. Padruni väljaheite avast eespoole on vaja liimida puidust väike plaadike, mis päris relval kujutab mingit neeti. Lisaks tuleb relva raua kahele küljele kinnitada kaks ümara peaga knopkat, läbimõõduga 10mm. Peaksid reaalsel relval samuti mingid needid olema.

   5. Nüüd on vaja 3-kihilisest vineerist välja lõigata järgnev detaili, mille tagumisse ossa on lisana liimitud kõrgendus riba. Detaili etteotsa on vaja puurida 15mm läbimõõduga ava ning tagumisse ossa 3mm puuriga 1mm sügavune auguke. Kokkuvõttes peab moodustama kaks detaili koos lisadega, kuid peavad olema üksteise suhtes peegelpildis, kuna lähevad relva raua erikülgedele.

Kui see on tehtud, tuleb detailid relvaraua külge liimida. 15mm avade sisse tuleb liimida 14mm läbimõõduga kettad. Kettad saab teha vanast plastikkaardist, mille paksus umbes 1mm. Seejärel tuleb pahteldada märgitud piirkonda, et anda detailile iseloomulik kuju. Pahtli kuivamise järel konarused lihvida, et tekiks sujuv üleminek. Samuti tuleb ümaraks lõigata ja lihvida näidatud alumised ääred. Kui peale ümardamist tuleb esile pragusid vineeri kihtide ja kokkuliimitud pinna vahel, saab parandusi teha peenpahtliga.

   6. Järgnevalt vaatleme kirbu valmistamist. Kirbu kaitsekatte jaoks on vaja 2mm paksust plastikut, mida on võimalik kuumalt vormi painutada. Kirbu põhiosad on valmistatud kase puust, ning kirp ise 2mm alumiinium traadist. Puitosad on omavahel kokkuliimitud ning seejärel puuritud kirbu pulgakese jaoks auk, kuhu see sisse pistetakse. Kirp kinnitatakse relvaraua otsa külge kahe ümara kuppelpeaga puitkruviga. Kruvid peaksid olema miinus otsaga. Seejärel liimitakse kirbu kaitsekate ja kinnitatakse lisaks 4 väikse naelaga.

   7. Sihiku kaitse on 3mm paksusest plastikust, mis on vastavalt vormi painutatud. Puust sihik on liimitud kaitse vahele ning seejärel puuritud külgedelt augud tihvtide jaoks. Tihvtid on 3mm läbimõõduga ja 4mm puust pulgakesed, mis fikseerivad paremini liimitud sihikut. Tihvtid peavad külje pinnast 0,5mm sügavamale lükatud olema. Päris relval kujutab see muudetava kõrgusega sihikut, mida saab kahte erinevasse asendisse pöörata. Sihik kinnitatakse hiljem peale värvimist relvaraua tagumise osa külge kahe ümara kuppelpeaga puitkruviga. Kasutada samuti miinus otsaga kruve.

   8. Relva raua ühele küljele on jäänud veel kinnitada rihma kinnitusaas ja alla osasse salve kinnitus riivi imitatsioon. Rihma kinnitusaasa võib teha 3mm läbimõõduga naelast, mis painutatakse kandilise u tähe kujuliselt. Naela pea lõigatakse seejuures ära. Eelnevalt tuleb relvaraua kinnitus aasa jaoks puurida kaks auku, kuhu klamber tihedalt sisse pistetakse. Kui kõik klapib pole mingit liimi tarvis ja aas püsib tugevalt omal kohal.

Salve kinnitus riiv lõigatakse pehmest hästi töödeldavast plastikust välja (vaht PVC). Kui ei leidu sellist materjali, võib teha ka puidust. Riiv kinnitatakse relvaraua salve koha juurde kahe naelakesega.

   9. Maketi salv lõigatakse 40mm paksusest männilauast tikksae abil välja. Salve ketta diameetri puhul tuleks arvestada ka varuga, mis treimiseks tuleb jätta. Kui toorik on valmis, kinnitatakse see spetsiaalsele plaadile, millega on võimalik treida detaili ka otsast. Plaat kinnitatakse treimiseks detaili külge kruvidega (piisab 4-st). Kõigepealt treitakse salve külg profiili ning seejärel ketta üks ots, milleks on salve kaane poolne imitatsioon. Kui see etapp on läbitud, võetakse treimisplaat lahti ning kruvitakse see salve kaane poolsele otsale. See on vajalik, et treida seni kinnitusplaadi varjus olnud otsale samuti salvele iseloomulikud sooned ja süvised.

Peale treimist pahteldatakse kruvide augud kinni, ning täidetakse treimisel välja löönud puidukillud. Tähelepanu tuleb pöörata ka salve külgedele, kus asuvad puidu otspinnad. Hoolikalt pahtliga täidetud ja lihvitud salvel ei jää peale värvimist puidu muster näha. Nüüd on jäänud valmistada salvele veel mõningad väiksed detailid. Materjalina võib kasutada 3 kihilist vineeri ja 1mm paksust spooni. Detailid lõigatakse välja ja liimitakse salvele külge.

   10. Nüüd vaatleme relva kaba valmistamist. Kaba lõigatakse männilauast välja , mille mõõdud on 450×175×48mm. Jättes tikksaagimisel väikse varu, lõigatakse noaga see täpselt šablooniga tõmmatud jooneni. Kui külgkuju on mõõtu voolitud, tuleb kaba lõigata ka ülevalt vaates iseloomuliku vormi. kaba tagumine ots on see juures õhem, kui seda relvaraua poolses otsas.

   11. Järgmine etapp on kaba noa ja höövliga ümaraks voolimine. Seejärel viimistletakse liivapaberiga. Kaba tagumine ots tuleks hoolikalt lihvida ja pahtledada, et puidu otsas aastarõngad näha ei jääks. Hiljem värvitakse see osa mustaks, mis on kaba plekki imitatsiooniks.

Kaba relvaraua külge kinnitamiseks tehakse otsa tapipesa, mille abil hiljem kaba ja relvaraud kokku liimitakse.

   12. Kaba külge käiva rihma klambri võib teha 1mm paksusest alumiinium plekist. Klambri sisemised väljalõiked rihma jaoks tehakse metallpuuriga tühjaks, ning väikse viiliga tasandatakse ja lükatakse nurgad kandiliseks. Kui klamber valmis, tehakse kaba sisse süvis, kuhu see peale värvimist kinnitatakse kahe kuppelpeaga kruviga. Kasutada miinus peaga puidukruvi.

   13. Lisaks kinnituvad kaba külge veel mõningad jupid: päästiku kaitse, päästik, tulerežiimi nupp. Päästiku kaitse valmistatakse 3mm paksusest plastikust, mida on võimalik kuumalt painutada. Vastava pikkusega riba lõigatakse välja ning kuuma puhuri abil painutatakse sellele kumerused. Kinnituseks tehakse kruvidele ja naeltele augud.

   14. Päästiku võib valmistada kergesti töödeldavast vaht PVC-st. See lõigatakse ja lihvitakse. Päästiku nõgusama poole servad tehakse kumeraks. Hiljeb peale värvimist pistetakse see kaba sisse tehtu pesasse.

   15. Tulerežiimi nupu valmistamisel võib kasutada aga vana telefonikaarti. Seda on kerge lõigata ning nurga alla murda. Telefonikaardi juppidest kesta sisemus täidetakse vaht PVC klotsiga. Kui jupid on omavahel kokku liimitud, puuritakse augud kinnituseks.

   16. Nüüd tagasi maketi kaba juurde. Eelnevate detailide kinnituseks tuleb teha kaba sisse mõned süvised. Päästikule tehakse peitliga täpne süvis kuhu see peale värvimist pannakse. Päästiku kaitse jaoks süvist teha on aga tunduvalt keerulisem. Selle käepideme osa poolne ots tuleb sisse süvistada vastavalt poolkaare kujuliselt. Selleks tuleb puurida 15mm läbimõõduga puidupuuriga 3mm sügavune auk. Ülejäänud osa 3mm sügavuselt ja 15mm laiuselt peitliga välja uuristada.

   17. Relvaraua taga osas paikneb ümara lõpuga klots, mis valmistatakse kase puust. Klotsi vastavad nurgad lõigatakse noaga ümaraks ning viimistletakse lihvipaberiga. Seejärel puuritakse auk salapulgale, mille abil see hiljem kaba külge kinnitub.

   18. Maketi kaba peitsitakse pruunikaks ning lakitakse. Laki kihte peaks olema vähemalt 2. Soovituslik kasutada poolmatti lakki. Kui pind on kuivanud võib kaba otsas oleva kaba pleki piirkonna üle värvida musta mati spray värviga. Selleks kaetakse ülejäänud osa kinni ajalehe siisse mässituna. Seejuures kasutatakse maalriteipi, millega saavutab sirge kaba pleki joone. Kulumiskindluse mõttes tasub mitu kihti värvida. 

Kaba käepideme ülaosas, kohe relvaraua lõpus, asub veel üks koht, mis tuleks šablooni abil mustaks värvida. Hiljem võib imitatsiooni eesmärgil lisada veel kuppelpeaga kruvi. Šablooni sisemine osa lõigatakse välja ning liimitakse ajutiselt kaba külge, see eemaldatakse koheselt peale värvimist. Liimina kasutada pulga liimi, mis tuleb kergelt lahti ning saab veega puhtaks pühkida.

Lisaks tuleb päästiku kaitse alune piirkond 15mm laiuselt samuti värvida mustaks. Abivahendina kasutada maalriteipi.

Relvaraud värvitakse samuti musta mati spray värviga. Parema tulemuse saavutamiseks, võib selle esmalt veel üle lakkida ja lihvida. Laki kihi abil kulub vähem värvi ning värvikiht laki peal jääb ühtlaselt matt. Sama moodi teha ka maketi salv. NB! Salv kinnitada enne värvimist relva raua külge. (vaata punkt 19.) Ülejäänud jupid, mis pole puust valmistatud värvida lihtsalt üle ilma vahepealse laki kihita. Väiksemad jupid panna traadi otsa kinni, siis on lihtne ühekorraga värvi  peale pihustada.

   19. Kui eelpool olevad jupid on värvitud ning kuivanud, kinnitatakse iga asi omale kohale. Salv kinnitatakse liimiga ning lisatakse veel pikem kruvi relva rauast salveni. Selleks puuritakse kesta väljaheiteava juurest auk salveni. Kruvil peale tehakse süvend, et see väljaulatuv ei jääks. Hiljem kaetakse kesta väljaheiteava terves mahus metalli tooni paberiga, ning peidetud kruvi ei jää näha.

Seejärel pannakse kaba külge rihma kinnitus klamber. Järgnevalt päästik, mis pistetakse oma pesasse, vajadusel lisada ka liimi. Tulerežiimi nupp pannakse külge kahe väikse naelaga. Päästiku kaitse kinnitatakse eest samuti kahe naela abil, tagant käepideme juurest aga kuppelpeaga kruviga.

Järgmise etapina liimitakse relvaraud ja kaba omavahel kokku. Et makett tugev ja kindel jääks lisatakse veel üks kuvi. Selleks puuritakse relvaraua taga osast auk kabani ja kruvi pea jaoks tehakse süvend. Järgnevalt kinnitatakse sihik relvaraua külge, mis varjab konstruktsiooni kruvi. Relvaraua lõpp kinnitakse liimi ning salapulga abil. Salapulga augu asukoha kaba sisse tehakse kindlaks mõõtmise teel.

   20. Maketi osaga on nüüd ühelpool. Soovi korral võib lisada veel relvale rihma, mille võib hõlpsasti ka ise valmistada. Kasutuses oli mitmeid erinevaid rihmu, siin on välja toodud üks lihtsamaid. Järgnevad rihma mõõdud peaksid enam-vähem originaalile vastama. Present rihm laiusega 26mm on tugevdatud nahaga lõpudest, need on ümber otste pööratud ja kinni õmmeldud. Seega nende juppide pikkused on 90mm. Peale õmblust lüüakse augud otstesse. Relva rihma koosneb omakorda veel kahest nahak rihmast. Pikem käib kaba kinnitusklabri poolsesse osasse. Kõik rihma juurde kuuluvad augud on tehtud 3mm augurauaga. Rihm kinnitatakse kahe nööri abil kokku, mille pikkused on 450mm.

THE END